Halk TV - Görkemli Hatıralar - 10 Şubat 2019

Mahruti Bakış kanalı Halk TV'de yayınlanan Serhan Asker'in sunduğu Görkemli Hatıralar programının Cahit Berkay'in konuk olduğu Müzik ve Yeşilçam'in konuşulduğu 10 Şubat 2019 tarihli yayını.

Cahit Berkay

Cahit Berkay

Abdullah Cahit Berkay, 3 Ağustos 1946 tarihinde Isparta’da dünyaya geldi. 1959 senesinde ailesiyle birlikte İstanbul’a gelen Berkay, İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. 1960-65 yılları arasında amatör müzik yapan Berkay, 1965 senesinde Selçuk Alagöz orkestrasında profesyonel müzik kariyerine başlanış oldu. 1968 senesinde Moğollar isimli rock gurubuna katıldı. Grubun bestelerini Aziz Azmet ve Murat Ses yapıyordu. Aziz Azmet 1970 senesinde gruptan ayrılınca Cahit Berkay besteci kişiliğiyle ön plana çıkmaya başladı. Cahit Berkay’ın bestelediği “Dağ ve Çocuk” ile grubun popülerliği arttı. 1971 senesinde Barış Manço ile çaldılar. Bu dönemden sonra solo 45'likler yanında, Selda Bağcan, Cem Karaca ve Ali Rıza Binboğa ile de çalıştı. Karaca'nın en önemli şarkılarından "Namus Belası" kaydedildi. 1975 senesinde neredeyse tamamı Cahit Berkay bestesi olan “Hittit Sun” albümü yurt dışında piyasaya çıktı. 1978 senesinde dağılan grup, toplanan imza kampanyası ve yoğun istek üzerine 1993 senesinde tekrar toplanma kararı verdi. Bundan yalnız bir sene sonra “Moğollar 94” isimli albümü çıkardılar. Politik ve çevreci mesajlar içeren bu albümdeki şarkıların çoğu Cahit Berkay’a aitti. Bu albümle vokale de geçen Berkay, Coca Cola'nın sponsorluğunu yaptığı Rock'n Coke festivaline karşı olarak Barışarock festivalinin düzenlenmesine destek oldu. Birçok Yeşilçam filminin de müziğini yapan Cahit Berkay, sanat yaşamına sayısız beste, albüm ve ödül sığdırmıştır. Daha Fazla »
Olaylara mahruti bir bakış açısı ile yaklaşarak, herkesi dinledikten sonra kanaat oluşturmak isteyenlerin kanalı Mahruti Bakış; 58 kanalda yayınlanan 1051 programda, 560 ekran yüzü ile 6610 konuğuyla 11709 konunun konuşulduğu 21152 yayın ile hizmetinizde..!

Son Görkemli Hatıralar Yayınları

Son Halk TV Yayınları