Halk TV - Şimdiki Zaman - 11 Mayıs 2019

Mahruti Bakış kanalı Halk TV'de yayınlanan Gürkan Hacır'in sunduğu Şimdiki Zaman programının Korkut Ulucan ve Serdar Savaş'in konuk olduğu İnsan Geni, Genetik, Mendel Kanunu ve Modern Çağ'in konuşulduğu 11 Mayıs 2019 tarihli yayını.

Serdar Savaş

Serdar Savaş

Dr. Serdar Savaş, 1960 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ceyhan ve Adana’da tamamladı. Kabataş Erkek Lisesi ve İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra çalışma hayatına sırasıyla Diyarbakır ve Adana’da sağlık ocağı hekimi olarak başladı. 1987 yılında Adana İl Sağlık Müdürlüğü’ne atandı. 1988 yılında Sağlık Bakanlığı’nda Bakan Danışmanı görevine getirilerek ulusal sağlık politikasının hazırlanması konusunda görevlendirildi.. Dünya Bankası tarafından finanse edilen projeleri yönetmek üzere 1990-1993 yılları arasında Sağlık Projesi Genel Koordinatörlüğü ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bu dönem içerisinde Türk sağlık sektörünün yeniden yapılanma çalışmalarını yürüttü. Birinci ve İkinci Ulusal Sağlık Kongreleri’nin Genel Sekreterliği’ni yapan Dr. Savaş, Ulusal Sağlık Politikası ve Sağlık Reformu teknik belgelerini de kamuoyuna sundu. Görevi sırasında hukuk öğrenimi de gören Dr. Savaş, ayrıca London School of Economics ve London School of Hygene’de sağlık politikaları ve finansmanı eğitimi aldı. Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi’nde 1993 yılında sağlık politika ve sistemleri program yöneticisi olarak çalışmaya başladı ve 51 ülke tarafından imzalanan Avrupa Sağlık Reformları Ljubljana Bildirgesi’nin hazırlanmasındaki çalışmaları yürüttü. Orta Asya ülkelerinin sağlık sistemlerinin yeniden yapılandırılması sürecinde önemli bir rol oynayan Dr. Dr. Savaş, Kırgızistan’da Manas, Türkmenistan’da Lukman, Tacikistan’da Somoni projeleriyle bu ülkelerin sağlık sistem reformlarını tasarlayarak uygulanmasının öncülüğünü yaptı. Kazakistan Halk Sağlığı Okulu’nun kurulmasını ve Orta Asya Cumhuriyetleri Sağlık Reformları Network’ünün kuruluş çalışmalarını sağlayan Dr. Savaş, bu ülkelerde ulusal kapasitelerin oluşturulmasında etkili oldu. Trajik iç savaş sırasında Bosna Hersek’de çalışmalar yürüttü ve ülkenin savaş sonrası sağlık sisteminin planlaması çalışmalarını başlattı. Dr. Savaş 1998 yılında Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Başkan Yardımcılığı/Avrupa Program Direktörlüğü görevine getirildi. Daha Fazla »
Olaylara mahruti bir bakış açısı ile yaklaşarak, herkesi dinledikten sonra kanaat oluşturmak isteyenlerin kanalı Mahruti Bakış; 62 kanalda yayınlanan 1101 programda, 571 ekran yüzü ile 7021 konuğuyla 12774 konunun konuşulduğu 23116 yayın ile hizmetinizde..!

Son Şimdiki Zaman Yayınları

Son Halk TV Yayınları